Apple, Epic Games’in fişini çekmek üzere! İşte tarih


0

Apple ile Epic Games oyunları arasındaki dijital bağ kopmak üzere. Fortnite’ın geliştiriciliği üstlenen firma, Apple’ın geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon ücreti almasına karşı çıkıyor ve bu konuda geri adım atmıyor.

Apple Epic Games oyunları için süre verdi

Alınan bilgilere göre Apple yönetimi hem Epic Games’in kendisine hem de Epic Games’e ait olan oyun motoruna ambargo uygulamak üzere. Kısacası bu uygulamadan Unreal Engine ile geliştirilen oyunlar da etkilenecek.

Apple, Fortnite yönetiminin komisyon oranını ödememek adına uyguladığı stratejiden vazgeçmemesi takdirde Epic Games’i iOS, Mac ve diğer Apple platformlarından uzaklaştıracağını ilan etti. Kuzey Carolina merkezli şirket, Apple’ın bu kararını “misilleme” olarak tanımladı.

Apple, Epic Games'in fişini çekmek üzere! İşte tarih 3 – apple epic games oyunlari ile bagini koparabilir iste tarih 1

Fortnite’ın Apple’ın geliştiricilere imzalattığı sözleşmeyi yok saydığı ifade edildi. Fortnite’ı App Store’dan kaldıran Apple’ı mahkemeye veren Epic Games, kendi hakkını savunduğunu ve Apple’ın rekabet kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

Eğer Epic Games Fortnite’ın komisyon ödememesini sağlamaya devam ederse Apple’ın geliştiriciler için hazırladığı bütün platformlardan engellenecek. Epic Games ise mahkemeden bu kararın da hayata geçirilmemesini talep etti.

Apple, Epic Games'in fişini çekmek üzere! İşte tarih 4 – apple epic games oyunlari ile bagini koparabilir iste tarih 2

Hem Epic Games’in hem de Unreal Engine’in App Store ile olan ilişkisini kesmeye hazırlanan Apple, Fortnite’a 28 Ağustos 2020 tarihine kadar süre tanıdı. Fortnite’ı cezalandıran Apple’ı bir video ile eleştiren Epic Games, George Orwell’in 1984 adlı romanı ile Macintosh’un piyasaya sürülme tarihini ilişkilendirmişti.

Bu video sayesinde 24 Ocak 1984 yılında satışa sunulan Macintosh, 1984 isimli romanda yer alan totaliter rejim ile aynı kefeye koyuldu. Epic Games, bu gerilimin devam etmesi halinde herkesin büyük zarar göreceğini düşünüyor.

İlgili video aşağıda yer alıyor. Apple’ın uygulama mağazası olan App Store ile Epic Games oyunları yollarını ayırmaya çok yakın gibi duruyor. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz. İyi seyirler.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları