Ankilozan Spondilit Hastası Nasıl Beslenmelidir? Nelere Dikkat Etmelidir?


3
Ankilozan Spondilit Hastası Nasıl Beslenmelidir? Nelere Dikkat Etmelidir? 1 – photo 1539815208687 a0f05e15d601

Damdan düşüp, halini anlaması için kendisi gibi damdan düşmüş arayan hastadaşlarım merhaba. Ankilozan Spondilit; şiddetli ağrılı, eklemlerde tutuluma neden olan, enfeksiyona bağlı şişlik ve ödemlere neden olan romatizmal hastalık çeşitidir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememekle birlikte, kalıtsal olması en büyük etken olarak gösterilmektedir. Bu nedenle kesin tedavisi ve ilacı bulunmamaktadır. Hafif seyreden bulgularda salazopryn ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Daha ileri seviyesi olan durumlarda ise; bağışıklık sisteminin aşırı tepkisine engel olmak için biyolojik ilaçlar kullanılmaktadır. Buraya kadar tamamiyle bizlerin dışında gelişen müdahale ve etki edemediğimiz bir dönemdir. Peki Ankilozan Spondilit hastalarının yapabileceği bir şey yokmu?  Yaptığım bireysel araştırmalarda egzersiz ile birlikte beslenme konusunun önemli olduğunu keşfettim. Bu konuda 2  farklı görüş ile karşılaştım. Birincisi; tedavimin ve takibimin devam ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bölümü asistan doktorlarımızın söyledikleri ki; beslenmenin hastalık üzerinde etkisi olmadığı yönünde açıklamalarıdır. Bunun nedeni bu konuda yapılmış bir araştırmanın ve bilimsel bir yayın  olmamasıdır. İkinci olarak Sayın Prof.Dr.Nuran TÜRKÇAPAR hocamızın ve Sayın Dr.Selda ÖKTEM hocamızın açıklamalarıdır. İsimler üzerine tıklayarak videolara ulaşabilirsiniz.

Nuran Hocam, akdeniz tipi diyet yapılmasını, D vitaminin önemini özellikle vurgulamaktadır. Selda Hocam ise; büyükbaş hayvan et ve süt ürünlerinin antijen barındırdığını, bağışıklık sisteminin hedef şaşırıp kendi hücrelerine saldırdığını, bu nedenle şişlikler ve ödemler oluştuğunu söylemektedir. Bu uyarılara istinaden beslenme düzenimde değişiklik yapmak ve sonucunu görmek istedim. Bu esnada sol köprücük kemiği, boyun, sol omuz, sağ sol diz, her iki ayak bileği ve ayak üstlerinde şişliklerim mevcuttu.  İlaçlarım ve egzersizlerim devam ediyordu. Peki bu halde iken ben ne gibi değişikler yaptım?  Sonuçları nasıl oldu? Karşılaştırmalı olarak yani antijen yemek ve sonrası vücudumda değişikler neler gözlemlemeye çalıştım. 

Et Yemekleri;

Özellikle akşam yediğim köfte yemeği sonrası ağrılarım ve şişliklerimde artışı net olarak görebildim. Geceleri de huzursuz bacak sendromu ağrılarını yaşadım. kollarda da olabiliyor. Bu durum 3 farklı akşam yemeğinden sonra tekrarladı. Bu gözlem sonrası, bünyemin bu besine uygun olmadığını netleştirdim. Tabi herkes için farklı olabilir çünkü ilaçlar bile her insanda farklı etki verebilmektedir. Bu durum üzerine et yemeklerini sakatat vb. gıdaları azalttım.

Süt ve Süt Ürünleri;

Süt içiminden sonra net olarak vücudumda ani değişikler görmedim. Sütü yoğurt olarak tüketmeye başladım. Yoğurtu da kefir ile mayaladım. Farklı bir lezzet ve daha fazla şifa amaçladım. Peynir çeşitlerinin  aynı şekilde beslenme düzenimde yerini azalttım.

İlginizi Çekebilir! Kefirden Yoğurt Yapımı – Yoğurt Nasıl Saklanır?

Gluten İçeren Gıdalar;

Buğday, arpa, yulaf bitkilerinde bulunmaktadır. Özellikle ekmek, pasta, poğaça vb. biçimde bol olarak tüketilmektedir. Bu gıdalarında etkilerini hızlı olarak göremedim. Ama hayatımdaki yerini azalttım. Bazen mısır ekmeğini soframda bulundurdum. Tez bayatladığı için daha çok çorbalarım içerisine doğrayarak tükettim. Bu değişikler haricinde de öğle yemeğini açlık durumuma göre atladım. Yemek yerine kuruyemişler ve meyveler ile öğünü geçiştirdim. Hem kilo hemde sağlığım açısından faydalarını uzun vadede gördüm. 

 

Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede ağrılarım bitti diyebilirim. Şiş ve ödemler ciddi oranda azaldı. Bu olumlu değişim tek başına beslenme ile değil, öncelikle tıbbi destek ve kombine bir yaşam tarzı değişikliği ile mümkündür. Sigara, alkol kullanımı ve stresli yaşam kişiyi olumsuz etkilemektedir.

Yaşamış olduğum hastalık tecrübelerimi değerli hocalarımızın bilgileri ile birleştirerek sizlere faydalı olması umuduyla sunuyor, herkese sağlıklı ve güzel günler diliyorum

[zombify_po]


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir çok yiyecek fayda sağlayabilir. Tecrübe ile farkettiğim PIRASA şişlikleri çok fayda sağladı. Umarım sizlere de faydalı olur

  2. Merhaba, yazımda eksik kalan bir konuyu ekleyim. Ağrılarımın zirve yaptığı dönemde doktorum D vitamini tahlili istedi ve oldukça düşük çıktı. AS hastası özellikle gece ve yağışlı havada artan bir ağrı çeker. Çoğu zaman zonklayıcı tarzda olur. D vitamini eksikliği de eklem ağrılarına neden olur. Bu ağrı geçici değil süreğendir. 24 saat devam eder. Ve neredeyse tüm eklemlerde hareket kısıtlığına neden olur. Bu nedenle tahliller kural gereği 6 ayda bir yapılabiliyor, yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları