Ankilozan Spondilit Covid 19 Aşısı Olabilir mi? Zararları/Yararları


7

Merhaba, yaklaşık 1 yıldır covid 19 virüsü ile yaşamaya başladık. Bu yeni durum her birimizi ayrı ayrı etkiledi. Bu yazıda Ankilozan Spondilit Covid 19 Aşısı Olabilir mi?, Ankilozan spondolit covid 19 aşı etkilerinden bahsedeceğim.

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan spondilit nedir konusuna gelecek olursak Ankilozan spondilit, veya halk dilindeki ismiyle kamburluk, kişinin omurgasında bulunan omurların bir zaman sonra birbirleri ile kaynaşmasına sebep olabilen inflamatuar bir hastalıktır. Ankilozan spondilit hastalığına sahip kişiler yüksek risk grubunda bulunmaktadır.

Ankilozan Spondilit Covid 19 Aşısı Olabilir mi?

Ben de 18 yaşımda başlayan, ama teşhisi 24 yaşımda yapılan Ankilozan Spondilit hastasıyım. Bu hastalığı taşıyan herkesin çok iyi bildiği ağrıları ve sorunları yaşadım. Şu an 46 yaşındayım. 8 ay öncesine kadar sadece tablet ilaçlar kullandım. Salazopryn ve ağrı kesiciler. Çoğumuz endol kullanıyor. Ben arvelesten daha fazla fayda sağladım. 2020 yılı Ocak ayı ile birlikte daha önce yaşamadığım belirtiler meydana geldi. Ağrı kesicilerin işe yaramadığı ağrılarım ve vücudumun bazı eklem bölgelerinde şişlikler oluştu. Doktorum yeni bir ilaca başlayacağımızı söyledi. HUMİRA PEN 40 MG/0,4 ML. Bu durum benim için yeni bir aşama idi ama tersine. Yan etkileri yüksek olan, en önemlisi de corona ile yaşamaya başladığımız bir zamandı. Humira adalimumab etken maddeli, bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaçtır. Bizlerin ise coronaya karşı en güçlü silahımız bağışıklığımızdı. Bu durum bizi daha savunmasız bırakıyordu. Mecburen iğnelere başladım. Ağrı ve şişliklerimde ciddi oranda azalmalar oldu. bundan sonra corona covid 19 aşısı gündemimize girdi. Kronik rahatsızlığım ve sağlık çalışanı olmam nedeniyle aşı onayım Ocak 2021 sonlarında geldi. Acaba corona aşısı olmalı mıydım? Corona aşısı hastalığımı ne yönde etkileyecekti? Zaten bağışıklığım düşük ve ben vücuduma bu zamana yakalanmadığım virüsü -ölü de olsa- verecektim.

Ankilozan Spondilit hastaları aşı olmalı mı?

Ankilozan spondilit hastalığı bulunanlar covid 19 aşısı olmalı mı?
Ankilozan Spondilit hastaları aşı olmalı mı?

Ankilozan Spondilit hastaları aşı olmalı mı? konusu ise şöyle, Bu konuda romatolog doktorlarımızdan herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Kendi doktoruma yoğunluğu nedeniyle asistanı aracılığı ile bu durumu sordum. Hocam; bu konuda bir çalışmanın henüz yapılmadığını, aşının antikor oluşturmayabileceğini ve biraz beklememizin uygun olabileceğini söyledi. Ben de ilk aşımı zamanında yaptırmadım. Şubat ortalarında tekrar aşı hakkım oldu. E-nabız üzerinde uyarı yeşile dönmüş, randevu alarak aşı yaptırabileceğim bilgisi gelmişti. Tekrar internet üzerinde araştırma yaptım ve buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz açıklamayı buldum. Ankilozan Spondilit hastaları için inaktif aşıların yapılabileceği, doktorumuz ile görüşerek bağışıklık baskılayan ilaçlarımızın düzenlenmesi gerektiği ve belki antikor oluşturmayabileceği yönünde açıklamalar yapılmıştı. Benim doktora danışma imkanım olmadı. Son vurunduğum Humira iğnemin üzerinden 3 hafta geçtikten sonra, 14 Şubat tarihinde Covid 19 aşımı oldum. İğnelerime covid 19 aşımın ikinci dozunu olduktan 20 gün sonra devam edeceğim. (Bu aşı takvimi kendime ait). Sizlere tavsiyem aşınızı hastane ortamında olmanızdır. Peki aşı olduktan sonra ne oldu?

Corona Covid 19 Aşı Belirtileri

Corona covid 19 aşı belirtilerinden bahsedeyim, Doğal olarak az da olsa iğne acısını hissediyorsunuz. Yarım saat hastaneden ayrılmadım ve kollarımda hafif halsizlik ve titreme hissi oldu. evime yürüyerek döndüm, sorun hissetmedim. İki saatten sonra baş ağrısı, titreme, üşüme ve kafamda kaşıntı oluştu. Ağrı kesici içtim. Normalde rahat oturabileceğim ortam ısısında üşüdüm ve battaniye örtünerek uyudum. Bu oldukça iyi geldi. Kendimi toparladım. Nabzımın yükseldiğini ve çarpıntı yaptığını hissetim. Çay ve kahveden uzak durdum. Halsizlik hissim devam etti. Gece uyuyamadım. Belki akşam uykusu nedeniyledir. Ertesi gün bu belirtileri daha az hissettim ama düne göre daha iyiydim. En çok korktuğum eklem ağrılarını yaşamadım. İkinci gün sonunda etkileri neredeyse tamamen bitti. Bu yaşadığım etkiler hayatımı aksatacak düzeyde değildi. Ama en güzeli 2 gün istirahat etmek ve bu süreci rahat atlatmaktır. Şu an covid 19 aşısından sonra 4 gün geçti. Bunlardan farklı bir yan etki hissetmedim. Hayatım eskisi gibi devam ediyor. İkinci doz corona covid 19 aşısını Mart ortalarında olacağım. Bu tecrübemi de sizlerle paylaşacağım.

İlginizi Çekebilir: Tere Tohumu Zayıflatır mı ? Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Evet, Bu yazıda Ankilozan Spondilit hastalığı bulunan bireyler corona covid 19 aşısı olmalı mı?, Ankilozan spondolit covid 19 aşı tecrübeleri ve covid 19 aşı belirtileri yazısı buraya kadardı. Takıldığınız yerleri yorum olarak sorabilirsiniz.

NOT: Bahsettiğim bu konuları, sizlerin doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Kendi tecrübelerimi sizlere yardımcı olacağı umudu ile yazıyorum. Bunlar benim yaşadıklarımdır. Doktorunuza danışmadan aşı olmanızı tavsiye etmiyorum. Yaşanabilecek herhangi bir sorunun sorumluluğu bana ait değildir. Herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları