Altın mı ? Bitcoin mi ? Hangisi Daha Kazançlı ?


0

Bitcoin, altının dijital bir kopyası gibi görünebilir. Buna çağdaş dünyadaki ya da siber ortamdaki altın standardı bile denebilir. Winklevoss ikizlerinin söylemiyle “Altın 2.0”. Bitcoin’in amacı ve yapmaya çalıştığı doğru olabilir fakat doğru yolda mı ilerliyor buna bir bakalım.

Son dönemde altının değer kaybetmesiyle ve dijital para yatırımlarının yükselmesi ile Bitcoin’ler ilk değerini aşağı yukarı üçe katladı. Uzun vadede bakıldığında Bitcoin yatırımlarına çoğalan dikkatle birlikte yükseliş işaret ediyor fakat altına kıyasla ufak bir piyasa bulunduğu bir gerçek. Peki, bu Piyasa ne kadar güvenilir? Altının konumunu alabilir mi?

Altın mı ? Bitcoin mi ? Hangisi Daha Kazançlı ?
Altın mı ? Bitcoin mi ? Hangisi Daha Kazançlı ?

Bitcoin bulmak altın çıkarmaya benziyor …

Var olması amacıyla kazıp meydana çıkarılması gerekiyor. Altın çıkarmanın nasıl bir masrafı varsa “mining” işleminin de belirli bir masrafı var ve bunun amacıyla hem bir enerji harcanıyor hem de bolca zaman gerektiriyor.

Altın gibi Bitcoin’in de bir çıkarılma limiti var. Bu limit 21 milyon ve şu anda 11 milyondan biraz daha çoğu dolaşımda. Hem de altın nasıl bölünebiliyorsa(1 ons, yarım ons…) 1 Bitcoin de 0,00000001 btc’ye kadar küçültülebilir. Toplam sayısal değeri 1 BTC etse de bir sürü parçalara ayrılabilir.

Altının tersine Bitcoin’ler istendiği vakit internet üzerinden gönderilebiliyor. Altında bunu gerçekleştirme olası değil. Bitcoin’lerinizi ise tek bir tuşla dünyanın öbür ucundaki birine gönderebilmeniz mümkün.

Altının varlığından söz edilebilir fakat Bitcoin’ler siber ortamda var olmuşlardır. Altını depolamak lazım olur hem de birtakım hallerde bunun amacıyla paraya bile gereksinim duyulur. Bitcoin amacıyla ise kişiler, internette oluşturdukları sanal cüzdanlarda Bitcoin’lerini saklarlar ve bu cüzdanlar vasıtasıyla prosedür yapabilirler.

Bitcoin, altının tüm özelliklerini taşıyor; hem de bazı özelliklerini düzeltiyor gibi bile görünebilir. Altının geriye kalan tek ve en mühim özelliği hariç… Altının altın bulunduğu amacıyla sahip bulunduğu “gerçek değer”. Bitcoin’in bu tür bir sayısal değeri yok.

İlginizi çekebilir: Mükemmel Tasarruf Yöntemleri ( İskoç Tarzı)

Altının yüzyıllardan beri emtia olarak bir sayısal değeri var ve herkes doğrulusunda talep edilen bir lüks mal. Altınla hizmet ya da mal satın alınabilir zira o bireyin altına gereksinimi yoksa bile gereksinimi olan birileri net vardır. Bitcoin, altını çekici yapan bu bahsetmiş olduğumuz gerçek değer dışındaki her özelliğini taşıyor. Bitcoin’i insanlar talep ediyor zira birileri de diğer bir yerde talep ediyor.

Altın ise yıllardır kendisine ait eşi benzeri olmayan bir sayısal değeri bulunduğu amacıyla arzulanıyor.

Bitcoin nereye gidiyor ?

Bitcoin nereye gidiyor ?
Bitcoin nereye gidiyor ?

Şimdi çok eskilerden şu zamana kadar kadar gelerek Bitcoin’in hangi noktada olduğuna bakalım. 17. yy’da kuyumcu olan Goldsmith’ler kasa yaptırıp altın külçeleri orada saklarlardı ve bunların karşılığında Goldsmith kağıdı(Goldsmith’s notes) adı verilen hamiline yazılı bir kâğıt verirlerdi. Kişi, gereksinim duyduğu mal ya da hizmeti isterse bununla alabilirdi ve bu kâğıt, para birimi gibi piyasada dönebilirdi. 1913 yılında, FED kurulmadan önce, özel bankalar altın depolayarak kendi banknotlarını kullanırlardı. Bu para altın doğrulusunda desteklenirdi. Eğer kâğıt paralar altın doğrulusunda desteklenmeseydi tabii ki kimse bir sayısal değeri olmayan kâğıt paraları kullanmazdı. Buna yasal para(legitimate currency) sistemi adı verildi. 1971’de “Nixon Şoku” olarak tanınan ABD Başkanı Richard Nixon’un Amerikan Dolarının altın karşılığını kaldırmasıyla beraber bu karşılık sistemi ortadan kalkmıştır. Bu şekilde itibari para(fiat currency) sistemine geçilmiştir ve hala bu sistem kullanılmaktadır.

Bitcoin’lerin de gerisinde bir şey yok o vakit problem yok gibi düşünülebilir mi? Maalesef hayır. Bu o kadar kolay değil. Ben, TL kullanmak istemesem bile devlet vergileri sadece TL cinsinden ödemeyi kabul ettiği amacıyla o paraya ihtiyacım var. Eğer ben hapse girmek gibi bir bedel ödemek istemiyorsam bu vergileri ödemek zorundayım. Altın gibi olmasa da bu da paranın bir sayısal değeri olduğunu gösterir.

İlk olarak, Bitcoin’e para gibi davranılamaz. Bitcoin’in değerini ön görü etmeyi bırakın ilerde var olup olmayacağı bile tartışmalı. Genellikle siyah paraya altyapı meydaan getirdiği gerekçesiyle önemli biçimde eleştiriliyor. Yakında bu tür işlemler yasa dışı bile ilan edilebilir. Çin Merkez Bankası 5 Aralık günü Bitcoin’in ticari kurumlar doğrulusunda kullanılmasını yasakladı. İkincisi, biri çıkıp da daha çekici olan yeni bir dijital para birimi bulursa herkes ona yönelirse ne olacak? Mesela Litecoin. Bitcoin ile derhal derhal aynı vazifiyeti gören diğer bir dijital para birimi. Birden bire herkes Litecoin talep etmeye başlarsa Bitcoin’in kaybedeceği sayısal değeri hayal bile edemiyorum ya da tam tersi… Üçüncüsü, fazlası Bitcoin daha en baştan çok çok düşük fiyatlardan toplandı ya da madenciler doğrulusunda çıkarıldı. Şu anda insanlar Bitcoin alıyor zira fiyatın yükseleceğini düşünüyorlar. Fiyatın ne kadar yükseleceği bilinemez.

İlginizi çekebilir: Mükemmel Tasarruf Yöntemleri ( İskoç Tarazı)

Belki en tepeye ulaştı bile belki de bunun da iki katına çıkacak.

BTC
BTC

Tek bir gerçek var o da fiyatın dip düzeyinin bu olmadığı. Çoğu insan altının düşünden sonra Bitcoin’in yükselişine kanarak ona yöneldi ve çoğalan talep fiyatları daha da yükseltti. Bitcoin’leri olanlar bu hali değerlendirerek daha da yükseleceğini düşünse de gerçekte bu süratli yükseliş bir balon oluştuğunun kanıtıdır. Finans tarihinde bu hale benzeyen balonlar; Hollanda’daki Lale çılgınlığı, Fransa’daki Mississippi balonu, Amerika’daki Enron ve Mortgage balonlarıdır. Bir noktada bu balon patlayacak ve pazarının psikolojisi değişecek. Bunun neticesinde fiyatlar aşağı doğru hareket etmeye başlayacak. İşte o vakit elinde yüzlerce, binlerce Bitcoin bulunduranlar çok büyük hayal kırıklığına uğrayacak. Bunun en güzel örneği de 1 Aralık Piyasa günü Bitcoin’in 300$’dan daha çok değer kaybetmesiyle yaşandı.

Altının gerçek bir sayısal değeri bulunduğu net Bitcoin’ler altının fazlası özelliğini kopyalasa da en önemlilerinden “gerçek değer” özelliğini alamadığı prosese sorun yaşayacak. Evet, yatırımcılar amacıyla güvenilir liman olan altının yılbaşından bu yana %25 değer kaybettiği gerçeği de göz önüne alınırsa uzun vadede aşağı yönlü trendi deflasyon kaygısıyla birlikte devam ediyor ve Bitcoin de kısa vadede kazandırmaya devam ediyor. Fakat ünlü ekonomist Marc Faber’in de dediği gibi uzun vadede Bitcoin yatırımcıları hayal kırıklığına uğrayacak gibi gözüküyor. Uzun lafın kısası; bitcoin dört senedir, altın ise dört yüzyıldır var. Sizce hangisi daha güvenilir?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu gidişle btcye yatirim yapan yaşadı denebilir. Altın konusunda ise bir şey demek zor. Yatırım aracı olarak görmüyorum artık.

  2. Merhaba hocam…

    Sizce önünüzdeki yıllarda btc kaç tlyi bulur. İndikatorlere baktım ama pek emin değilim facebook tan yazarsanız çok sevinirim.

    İyi günler.

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları