99
Share via
15 shares, 99 points

Alexa Nedir ? Alexa Sıralaması Nedir ? Alexa Sıralaması Nasıl Arttırılır ? Hepsini merak ettiğinizi biliyorum ama ilk olarak Alexa Nedir ? Sorusuyla Başlayalım…

Alexa Sıralama Düşürme Alexa, ABD odaklı Amazon firmasına ait bir internet ölçümleme ve SEO araçları yayınlayan bir internet şirketidir.

Alexa Nedir ? - Alexa Sıralaması Nedir ?
Alexa Nedir ? – Alexa Sıralaması Nedir ? – Eniyilerde.com

İnternette tespit edilen bütün siteleri açık başlı bir grup kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir kuruluştur. Web sitelerinin her birini ayrıntılı bir şekilde analiz ederek hem varolduğu ülke adına hem de bütün dünya üzerindeki derecesini ölçen bir sistem de denebilir. Alexa, 1996 senesinde kurulmuş bir şirket olarak çalışmaları olabildiğince eskiye dayandığı amacıyla kuvvetli bir veri tabanına sahiptir. Bu yüzden her hangi bir internet sitesi amacıyla bilgi edinmek istendiği vakit bakılan ilk ölçüm vasıtası olarak tercih edilmektedir.

Alexa ölçümleme yapar iken siteye giren kişilerin faaliyetlerini baz alır ve ona göre bir ölçümleme yapar. Bu kriterler arasında bir bireyin siteye arama motorları vasıtası ile mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı diye bakar. Ya da site içinde ne kadar sayfaya girdikleri ve o site üstünde durdukları zamanı öneme alıp bir analiz çıkarır.

Alexa Siteler Hakkında Bilgileri Nasıl Elde Ediyor ?

Alexa internet siteleri ile ilgili verileri bir çok kaynaktan edinir fakat en çok browser eklentilerinden gelen bilgiler ağırlığı oluşturmaktadır.

Alexa Toolbar

Alexa toolbarı bu adresten indirebilirsiniz : https://www.alexa.com/toolbar

Alexa Sonuçları Güvenilir Mi ?

Elbette hiçbir analiz sistemi %100 isabetli neticeler vermez. Neticede Alexa da bir örnek üzerinden ilerleyerek bütün trafikleri ile ilgili tahminde bulunur. Ancak Alexa şu an amacıyla bir site adına aşağı yukarı olarak en gerçekçi bilgileri sunmaktadır. Yani Alexa bir sitenin bir ülkede ilk 100 site içinde var olduğu söylüyorsa bu büyük ihtimalle doğrudur. Televizyonda nasıl bir endeksin ya da bir uygulamanın reytingleri göz önüne alınıp ona göre bir reklam veriliyorsa internet içerisinde da Alexa aynı işi görmektedir. Yani bir internet sitesine reklam vermek isteyenler Alexa’nın verilerini baz alırlar ve buna göre o siteye reklam verirler. Diğer bir söyleyişle bir SEO uzmanının site içeriğinde yaptığı çalışmanın ne kadar doğru bulunduğu Alexa’nın o site amacıyla verilen sıralama ölçümleri ile direkt olarak ilişkilendirilir. Alexa verileri, yani ölçümleme amacıyla bünyesine aldığı bir site kapasitesi bulunmaktadır. O da aşağı yukarı olarak 30 milyon kadar sitedir. Daha doğrusu bir site sıralama ilk 30 milyon içerisindeyse o vakit Alexa bilgilerine girmiş manasına gelmektedir. Hem de ilk 1 milyona giren siteleri de bu sistem sıralar.

Alexa’da Siteniz Hakkındaki Bilgileri Görmek

Bunun amacıyla tek yapılması gereken Alexa.com sitesine giriş gerçekleştirme ve arama kısmına sitenin adresini aratarak incelmeyi başlatmaktır. Bu sayede araştırılan sitenin hem hizmet verilen ülkede hem de dünya üstünde kaçıncı bulunduğu direk olarak meydana çıkar. Yani bir siteyi incelemek amacıyla o sitenin sahibi ya da yöneticisi olmaya lüzum yok. Bu şekilde Alexa bilgilerine giren bütün sitelerin sıralaması öğrenilebilir. Diğer yandan Alexa’nın sitesin içeriğinde ülkeler alanı da bulunmaktadır.

İngilizce olarak country adıyla geride bıraktığımız bu kısım içerisinden Türkiye seçildiği vakit ülkede tespit edilen kullanıcıların en çok girdikleri siteler arasından ilk 100 siteyi de bu şekilde görmek mümkündür.

Üstelik Türkçe bölümü seçildiği vakit en çok giriş uygulanan Türk siteleri de gene görülebilmektedir. Bu tür bir prosedürü olabildiğince öneme alan çoğu internet kullanıcısı bu bilgileri internet üzerinden baz işler gerçekleştirme adına kullanmaktadır.

Aynı vakitte Alexa’ya giriş yaparak her hangi bir siteye reklam vermek isteyen kişilerin de bu şekilde en yakın ve gerçekçi bilgiler ile aydınlanması söz konusudur.

Alexa’da sıralamanızı görmek amacıyla https://www.alexa.com/siteinfo/ adresine girmeniz ve arama kutusuna domain adresinizi yazmanız yeterlidir.

Alexa’da Rank in azalması (sayının küçülmesi) internet sitesinin daha çok ziyaretçi aldığını gösterir. Bu sebeple Alexa Rank in azalması bir site amacıyla olumlu bir puan olarak değerlendirilir.

Alexa verileri ne zaman güncelleniyor ?

Alexa Nedir ? - Alexa Sıralaması Nedir ?
Alexa Nedir ? – Alexa Sıralaması Nedir ? – Eniyilerde.com

Alexa belirli vakitler arasında kurduğu bu sistem amacıyla sitelerin sıralamasını güncellemektedir.

Bu güncelleme 3 aylık ya da 6 aylık olarak en çok giriş yapan siteler olarak sıralamaya sokulmaktadır. Hatta günlük olarak da güncellenmektedir. Yanlış algı Alexa’nın bir sitenin sıralamasını günlük olarak yükseltmesidir. Ancak Alexa yalnızca o sitenin aylık olarak ne kadar ziyaretçi kabul ettiğini bu bilgiler üzerinden analiz ederek bu sıralamayı daha sonra oluşturmaktadır. Kısacası Alexa bilgileri günlük alınan verilerle bir sitenin sıralamasını değiştirmez.

DİĞER WEBMASTER YAZILARI İÇİN TIKLA (YENİ SEKMEDE AÇILIR)

Alexa Site Ekleme ( Alexa Kayıt )

Alexa ya kendi sitenizi eklemeniz amacıyla rastgele bir kayıt prosedürü yapmanıza lüzum yoktur. Çünkü Alexa toolbarı kullanan kullanıcılar yardımı ile bu işi otomatikman yapar. Alexa da belirli bir hit aldıktan sonra kendinizi görebilirsiniz. Yani çok az trafik alan siteler alexa da hiç görünmeyebilir.

Alexa ve SEO

Bir sitenin alexa değerinin yüksek olması (yani alexa rankının düşük olması) onun iyi bir SEO (arama motoru optimizasyonu) ya sahip olduğunu göstermez. Ancak, daha çok hit aldığını (ziyaret edildiğini) gösterir. Daha çok ziyaret edilme SEO açısından olumlu bir ölçüt olsa da, SEO başarısı amacıyla bir kriter sayılamaz.

Alexa Değerinizi Nasıl Arttırabilirsiniz ?

Alexa’da rankını düşürebilmek amacıyla ziyaretçi sayınızı arttırmalısınız. Ziyaretçi sayınız arttığında, Alexa bunu browser eklentileri ile belirleme edecek ve rankınızı düşürerek sizi daha kıymetli siteler arasına sokacaktır. Bunun amacıyla fazlası SEO uzmanı ya da webmasterlar, otomatik tıklamalar ya da sitelere yerleştirdikleri kodlarla yada pop-uplarla ziyaretçi oluşturmaktadırlar. Bu tip çalışmalar Alexa değerine olumlu katkı yapsada, SEO yönünden zararlı olmaktadırlar.

Alexa’da değerinizin yükselebilmesi amacıyla ise hilesiz yollar da var. Elden geldiği zaman kendi bilgisayarınıza ve tanıdıklarınızın bilgisayarlarına Alexa Toolbar’ı yükletin ve sık sık ziyaret etmelerini isteyin. Bu ziyaretlerinde oldukça çok sayfa gezmelerini ve sitede kalmalarını sağlayın. Bu sayıyı ne kadar arttırırsanız, Alexa değerinizi yükseltme adına olumlu katkı sağlamış olacaksınız.

Evet arkadaşlar umarım faydalı bir yazı olmuştur. Diğer yazılarda görüşmek üzere hoşça kalın. 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
HMM HMM
0
HMM
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
OMG OMG
0
OMG
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Facebook Yorumları

yorum

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hello! I’ve been reading your web site ffor a while now and finally got the bravery to go ahead and
    give you a shout out from Dallas Texas! Just wamted to mention keep up the fantastic job!

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Send this to a friend