16 yaşındaki hacker uzaktan eğitimi çökertti!


0
9 Paylaşım

Uzaktan eğitim süreci sadece ülkemiz için değil, dünyanın dört bir tarafında devam ediyor. Pandemi tedbirleri kapsamında dersleri elektronik ortamdan alan öğrenciler eğitimden mahrum kalmamaya çalışıyor. Amerika’da yaşayan 16 yaşındaki hacker, çevresindeki tüm okulların uzaktan eğitim sunucularını üç günlüğüne devre dışı bıraktı.

16 yaşındaki hacker casus yazılım ile uzaktan eğitimi çökertti

Uzaktan eğitim derslerini takip etmek istemeyen bir öğrenci, bir casus yazılımı okulunun sunucusuna sızdırarak sunucuyu geçici olarak çökertti. Okul yöneticilerinin sunuculardaki hataları fark etmesi üzerine gerçek, sunucu kayıtlarında ortaya çıktı. Okul sunucusuna gönderilen casus yazılım internet trafiğini devre dışı bıraktı.

16 yaşındaki hacker uzaktan eğitimi çökertti! 3 – 16 yasindaki hacker uzaktan egitimi cokertti 2

Böyle bir basit saldırının devlete bağlı sunucularda bu kadar etkili olabilmesinin sebebi ise bir güvenlik açığıymış. Saldırıyı düzenleyen 16 yaşındaki hacker yakalandıktan sonra saldırıyı nasıl düzenlediğini anlattı. Öğrencinin söylediğine göre açık kaynaklı bir metin editörünün içerisine casus yazılım yerleştirilmesi bu saldırı için yeterli oldu. Oldukça basit bir yapıya sahip olan program hiçbir siber güvenlik bilgisi gerektirmiyor bile.

LOIC adı verilen bu casus yazılım, sunucu bilgisayarda çalıştırıldığı zaman internet trafiğini donduruyor. Bu da o bilgisayara dışarıdan erişilememesini sağlıyor.

LOIC yazılımı daha önce de PayPal ve MasterCard gibi büyük bankacılık kuruluşlarının çökmesine yol açmıştı. Bu olayın ardından unutmamamız gereken bir şey var: işletim sisteminin güvenlik duvarını güncel tutmalı ve bir program yüklerken şüpheci olmalıyız.

Kaynak:https://shiftdelete.net/16-yasindaki-hacker-uzaktan-egitimi-cokertti

Sizin Tepkiniz Nedir?

Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
HMM HMM
0
HMM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları